IREK DUDEK – SHAKIN’ DUDI

Sobota 18:30

Zaczął od nauki gry na skrzypcach, w wieku 7 lat. Miał 15 lat, gdy dostał pierwszą harmonijkę. Pod koniec lat 60. został muzykiem Silesian Blues Band, zespołu który po kilku latach, już bez Dudka, przekształcił się w legendarne dziś SBB. Podczas studiów współpracował z grupą bluesową Hall (1972), a w 1974 r. z jednym z najbardziej znanych wykonawców bluesa w Polsce, Tadeuszem Nalepą.

Poważną przygodę z bluesem rozpoczął w założonym przez siebie w 1975 r. zespole Apokalipsa. Później, od 1977 r. tworzył duet Irjan z Juno Janowskim i wreszcie w 1981 r. zorganizował po raz pierwszy Rawa Blues Festival.

Podczas trzeciej edycji tego festiwalu w 1983 r. zaprezentował Sesję Bluesową, bluesowy big-band działający z przerwami do dziś i pozostający jedyną tego rodzaju formacją w Europie (album Irek Dudek No 1, 1985). Rok później pojawił się Shakin’ Dudi – dowcipny komentarz ówczesnej polskiej rzeczywistości (teksty Darka Duszy), ubrany w punkowe rytmy (kompozycje Dudka), jedyny w swoim rodzaju pastisz rock ‘n’ rolla i pop. Ten zespół przyniósł mu największe przeboje, m.in. „Au, sza la la la”, „Och Ziuta” czy „Za dziesięć minut trzynasta”, które po raz pierwszy znalazły się na albumie Złota Płyta (1985).

W maju 2010 wydał pierwszą od 15 lat płytę stricte bluesową - „Dudek Bluesy", wyróżnioną m.in Fryderykiem. Tytuł albumu nieprzypadkowo nawiązuje do terminu "jazzy"…

Jego ostatni, jak dotąd, album to wydany w 2011 r. „Bo ładnym zawsze lżej”, firmowany przez Shakin' Dudi. To, co uderza po pierwszym przesłuchaniu tej płyty, to energia. Ballad na tej płycie prawie nie ma. Przeważają utwory szybkie i rytmiczne. Aż trudno uwierzyć, że Irek Dudek nagrał ją sobie w prezencie na 60. urodziny.

W 1993 r. przedstawił swój kolejny projekt Symphonic Blues, łączący bluesowe elementy z symfoniczną tkanką instrumentów smyczkowych. Przedsięwzięcie to podobało się publiczności również w Niemczech, Austrii i Holandii, a występ w klubie „Subway” w Kolonii utrwalono na płycie sprzedawanej w Europie

Działalność Irka Dudka zyskała mu tytuł „muzyka roku 1985” w prestiżowej ankiecie magazynu Jazz Forum. W 1986 r. odbyła się trasa Blues-Rock Top, niezwykle ważna dla popularyzacji bluesa i boogie w naszej ojczyźnie, podczas której na czele dużej formacji koncertował w dużych miastach i miasteczkach, trafiając z bluesem pod strzechy. Od 1988 r. przez kilka lat mieszkał w Holandii, przyjeżdżając do kraju przygotowywać kolejną Rawę Blues. Do dziś zresztą prezentuje na każdej Rawie swoje kolejne, często premierowe projekty artystyczne.