Batalion d'Amour

BDA

Batalion d’Amour (w skrócie BDA) to polski zespół rockowy założony w 1989 roku w Skoczowie. Obecny skład zespołu to: Karolina Andrzejewska (wokal, słowa), Piotr Grzesik (bas, wokal), Robert Kolud (gitary), Mariusz „Pajdo” Pająk (perkusja) oraz Mirosław Zając (klawisze).

Od początku działalności grupa inspirowała się rockiem gotyckim i dark wave, co znalazło swoje odzwierciedlenie w muzyce zespołu i sprawiło, że BDA stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów gotyckich w Polsce. Niemniej jednak zespół nigdy nie trzymał się sztywno jednej stylistyki. W trakcie swojej muzycznej działalności Batalion d’Amour poszukiwał inspiracji w różnych stylach muzycznych, w tym w rock-metalu i rocku progresywnym, głównie ze względu na wpływ muzyków będących przez lata częścią zespołu. W 2001 roku Karolina Andrzejewska, absolwentka Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie, 9-letnia uczennica Studium Baletowego w Krakowie, zwyciężczyni i laureatka wielu konkursów wokalnych, dołączyła do zespołu jako wokalistka oraz autorka tekstów i linii melodycznych. Od tego czasu muzyka BDA stała się połączeniem złożonych linii wokalnych i art rocka, przy zachowaniu elementów rocka gotyckiego i progresywnego. Kolejnym charakterystycznym elementem twórczości zespołu jest umieszczanie własnych opracowań utworów Depeche Mode na swoich albumach.

Batalion d’Amour wydał 5 albumów studyjnych: "Labirynt Zdarzeń" (Morbid Noizz, 1998), "Dotyk Iluzji" (Metal Mind Records, 1999), "55 Minutes of Love" (Metal Mind Productions, 2000), "W Teatrze Snów" (Metal Mind Productions, 2001), "Niya" (Metal Mind Productions, 2005), z których ostatni został zarejestrowany z Karoliną – nową wokalistką, autorką większości tekstów i linii wokalnych. Album „Niya” spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród fanów, udanym press tour i bardzo dobrymi recenzjami wśród dziennikarzy. Płyta była jednym z najlepiej ocenionych albumów w magazynie „Teraz Rock” w 1 połowie 2006 roku (4 na 5 gwiazdek). Po wydaniu „Niya” zespół zwrócił na siebie uwagę organizatorów międzynarodowych festiwali i otrzymał propozycję wystąpienia na festiwalu w Meksyku na jednej scenie z gwiazdą światowego formatu – Anathemą. Niestety, z przyczyn niezależnych od zespołu, Batalion d’Amour nie mógł wziąć udziału w tym wydarzeniu. Już kilka lat po rozpoczęciu swojej działalności zespół miał okazję zagrać na festiwalu w Jarocinie – jednym z największych rockowych festiwali w Polsce. Do tej pory BDA zagrał wiele koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą – był częstym gościem na festiwalu Castle Party w Bolkowie oraz zagrał na festiwalu Hunterfest w 2006 roku obok takich gwiazd jak Amorphis, Decapitated, Fear Factory, TSA, Acid Drinkers itp. Zespół w trakcie swojej działalności artystycznej jeździł w trasy koncertowe z takimi zespołami jak Moonlight, Closterkeller, Aion czy Wilki. Po wydaniu płyty „Niya” grupa wyruszyła w trasę, promując nowy album. BDA wziął udział w festiwalu Castle Party w 2006 roku, grając wspólnie z zespołami Delight, The Birthday Massacre i Riverside. Zespół pojawił się również na tym fesiwalu w 2013 roku, grając z takimi zespołami jak Splendor, Das Moon czy Agressiva 69.

Batalion d'Amour pojawił się również na kompilacji Tribute to Closterkeller. Zespół zarejestrował utwór "Ziemia obiecana" na przygotowaną przez Alchera Visions kompilację pt. "Po drugiej stronie lustra - Tribute to Closterkeller". Na płycie znalazło się 15 coverów w wykonaniu polskich zespołów. Utwór Batalion d’Amour został wyróżniony jako jeden z trzech najlepszych pozycji na albumie, dzięki czemu był emitowany w radio Trójka.

W ciągu ostatnich dwóch lat BDA zintensyfikował prace nad nowym, szóstym już studyjnym albumem. „Fenix” jest drugą płytą nagraną z Karoliną Andrzejewską jako wokalistką zespołu. Nowy album został wydany 4 listopada przez niemiecką wytwórnię Echozone, która posiada w swoim katalogu takich artystów jak The Mission, Ikon, !distain, Wayne Hussey i wielu innych. Płyta jest dystrybuowana na całym świecie oraz szeroko promowana w Europie – jest to międzynarodowy debiut zespołu Batalion d’Amour. W Polsce album „Fenix” jest dystrybuowany przez Sonic Records – wyłącznego dystrybutora Adele na Polskę.

Nazwa nowego albumu symbolizuje odrodzenie, magię i kreatywność. Nowy materiał cechuje charakterystyka synth-rockowa i alternatywna, zawierająca elementy rocka gotyckiego i progresywnego. Czas spędzony w studio zaowocował nowymi pomysłami oraz wspaniałą i ciekawą współpracą ze znanymi międzynarodowymi i polskimi muzykami, którzy pojawili się gościnnie na płycie bądź mieli wkład w proces nagrywania i miksowania materiału: John Porter – muzyk urodzony w Wielkiej Brytanii, współpracujący z Maanam, Anitą Lipnicką, założyciel zespołu Porter Band; Tomasz Grochola – wokalista zespołu Agressiva 69, grupy będącej pionierem rocka industrialnego w Polsce; Adam Drzewiecki – pianista, kompozytor, producent, współpracujący z takimi zespołami jak Püdelsi, O! Ela; Łukasz Belcyr – gitarzysta, kompozytor, muzyk sesyjny, producent, uczestnik znanych polskich festiwali takich jak Sopot Top Trendy czy KFPP Opole; Paweł „Gabriel” Miller – kompozytor, skrzypek Opery Wrocławskiej; Łukasz Pilch – gitarzysta, producent, kompozytor, współpracujący z Budką Suflera i Golec uOrkiestrą; Łukasz Migdalski – pianista, producent, kompozytor, współpracujący z zespołami Aion, Lebenssteuer, Sacriversum; Jarosław Huńka – perkusista, reżyser dźwięku, współpracujący z Golec uOrkiestrą i Lizardem; Joyful Voice – chór gospel z Krakowa pod batutą Aleksandry Sławik; Paweł Penarski – producent, DJ, reżyser filmowy, autor remiksu utworu „Rabiosa” Shakiry oraz utworu „Starry Eyed” Ellie Goulding, współpracujący z brytyjską wytwórnią XL Recordings, stworzył remiks do singla „Charlotte”, a także stał się reżyserem dwóch teledysków (zarówno do wersji albumowej jak i do remiksu „Charlotte”). Jak stwierdza sam zespół, nowe koncepcje powstawały naturalnie, gdyż praca nad muzyką jest procesem twórczym, wymagającym nieprzerwanego rozwoju.

Z dnia na dzień przybywa coraz więcej pozytywnych recenzji zarówno od nabywców płyty, jak i od magazynów i portali muzycznych. W grudniu wyszedł najnowszy numer Teraz Rocka, w którym znalazł się wywiad oraz recenzja płyty, oceniona na 4,5 gwiazdki na 5 możliwych. Nowa płyta została również mocno doceniona w podsumowaniach roku 2016, zespół otrzymał m. in. nominację singla "Charlotte" do Utworu Roku 2016 oraz 4 miejsce w zestawieniu Najlepszych Płyt Roku 2016 według redaktorów magazynu Teraz Rock, a także nominację Karoliny Andrzejewskiej do Wokalistki Roku 2016 oraz płyty "Fenix" do Płyty Roku 2016 w radiostacji Antyradio. 23 września na portalu Orkus Magazin miała miejsce światowa premiera pierwszego singla "Charlotte" wraz z towarzyszącym mu wideoklipem; zarówno singiel, jak i teledysk zostały bardzo ciepło przyjęte przez fanów, a 3 października pojawił się również teledysk do remiksu "Charlotte". Singiel był szeroko promowany w Antyradio: utwór ten znalazł się w czołowej 20-stce listy Turbo Top, gdzie utrzymywał się przez 5 tygodni z rzędu, plasując się w jednym z notowań na 8. miejscu. Karolina miała również okazję prowadzić audycję Rockmani w Antyradio. Teledysk do singla „Charlotte” pojawił się również w Teleexpresie w Programie Telehit Pana Marka Sierockiego.

10 lutego zespół zaprezentował teledysk do drugiego singla z płyty "Fenix" - The Lost Diary, duetu z Johnem Porterem. John wziął również udział w tym teledysku. Obecnie zespół jest w trakcie trasy Fenix Tour obejmującej największe miasta w Polsce. W listopadzie zagrał ze światową gwiazdą The 69 Eyes w Krakowie. Potwierdził również swój udział na takich festiwalach jak: Castle Party Festival, Kamenité Čas Rock Fest w 2017 roku oraz Enjoy the Mode- International Depeche Mode Festival. BDA wziął udział w części europejskiej trasy zespołu Temperance i Overtures pod koniec lutego.